Mierzęcin

Pamięć o przeszłości jest istotną cechą szacunku dla dziedzictwa narodowego. Dotyka ona przede wszystkim zachowania wszystkich ważnych przekazów historycznych oraz trwałych materialnych pamiątek świadczących o życiu, kulturze i wyznawanej religii przez naszych przodków. Niezwykle istotną formą tej trwałej memoryzacji wiekowej jest troska o liczne cmentarze i znajdujące się na ich terenie groby dawnych mieszkańców Pomorza Zachodniego. Pięknym podkreśleniem dowartościowania tej pamięci była niedawna uroczystość, która odbyła się w Mierzęcinie – w miejscowości filialnej parafii pw. św. Mikołaja w Wolinie.

Dzięki wrażliwości serca mieszkańców Mierzęcina, Troszyna i Troszynka z sołtysem Januszem Politajewem, który był inicjatorem całego przedsięwzięcia, oraz władzami samorządowymi Wolina, a także parafii wolińskiej doprowadzono do stworzenia lapidarium – miejsca pamięci przodków obu narodów – polskiego i niemieckiego. Bodźcem ku inspiracji stworzenia tego jakże ważnego miejsca były liczne odwiedziny poprzednich mieszkańców tych miejscowości, którzy poszukiwali swoich członków rodzin. Szczególnym zaś dowodem na powstanie lapidarium było odnalezienie przez dr. H. Dietera Wallschlagera z Berlina nagrobka swojego dziadka.

Uroczystość w Mierzęcinie zgromadziła wielu zacnych gości m.in. radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Z. Dziewgucia, burmistrza Wolina E. Jasiewicza, burmistrza Usedom J. Storrera oraz ze strony kościelnej ks. kan. Leszka Koniecznego, ks. prał. Jana Ubermana, pastora ze Szczecina Sławomira Sikorę oraz pastora H. Ulricha Schafera z Usedom – przedstawicieli Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Wszyscy zgromadzili się wpierw na nabożeństwie Słowa Bożego w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie refleksję homiletyczną podjął pastor Sławomir Sikora – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Szczecinie, akcentując pojęcie „domu” w jego różnorodnych ujęciach związanych z ludzką egzystencją. Przemówił także ks. dziekan Leszek Konieczny oraz wspomniany już dr H. D. Wallschlager. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie dokonano odsłonięcia obelisku na miejscu utworzenia lapidarium, a ks. J. Uberman poświęcił tablicę z umieszczoną inskrypcją: „Ku pamięci zmarłych mieszkańców Mierzęcina i Troszyna obu narodów”.

Mierzęcińska inicjatywa wpisuję się na trwałe w fundamentalne treści dotyczące rozwijania wzajemnego szacunku pomiędzy naszymi narodami oraz przyczynia się do budowania coraz lepszych podstaw do dalszego dialogu ekumenicznego. Warto więc wykorzystać ten piękny przykład do naśladowania także w wielu innych naszych miejscowościach.

Ks. kan. Robert Gołębiowski

Tydzień1986